Terrarystyka – ciekawe hobby, czy kolejna ludzka fanaberia?

Terrarystyka – ciekawe hobby, czy kolejna ludzka fanaberia?
Wielu ludzi pewnie słyszało o hodowli zwierząt takich jak: jaszczurki, pająki czy np. owady, ale nie każdy uznaje to hobby za normalne. Jedni mówią że jest to zajęcie pozwalające poznać wiele ciekawych rzeczy, których nie doświadczymy przy hodowli psa lub kota, inni natomiast sądzą, że robią to ludzie, którzy mają nie po kolei w głowie. Obecnie cena zwierząt egzotycznych nie jest już tak duża jak kiedyś przez co hobby to staje się coraz bardziej popularne. Sklepów z zawartością terrarystyczną jest bez liku. To co kiedyś mogliśmy zobaczyć tylko w zoo, teraz możemy zobaczyć bez wychodzenia z domu w swoim własnym terrarium. Jak więc jest z tą terrarystyką? Postaram się wam odpowiedzieć na to pytanie.
Zwierzęta egzotyczne, niektóre dziwne, niektóre przepiękne, a niektóre bardzo pożądane. Mieszkając w naszych terrariach zapewniają nam wiele niezapomnianych doświadczeń, np. modliszka polująca na świerszcza – brzmi to mało spektakularnie, lecz ten kto to zobaczy szybko zmieni swoje zdanie. To samo ma się do np. zmieniania koloru przez kameleona – jest to po prostu niesamowite. Różnorodność tych zwierząt jest olbrzymia, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Ale co jeśli ktoś kupuje zwierzę nie mogąc zapewnić mu właściwych warunków? To druga strona terrarystyki – ta gorsza. Wielu ludzi kupuje egzotykę nie mając o niej żadnej wiedzy, nawet tej podstawowej, co zazwyczaj skazuje te zwierzęta na śmierć. Tyczy się to głównie zwierząt bardziej wymagających (gadów i płazów), które potrzebują największych terrariów, oraz najlepiej odwzorowanych warunków naturalnych. Nie raz słyszy się o gadach porzucanych na śmietnikach.
Podsumowując terrarystyka to zajęcie wymagające wiedzy, trudniejsze niż hodowla psów, kotów czy chomików, ale dające olbrzymią satysfakcję przy zapewnieniu zwierzętom właściwych warunków.

Dodaj komentarz

W górę