Kuchnie widmo i upcykling żywności to dwa przykłady z dziesiątek nowych trendów, jakie na stałe zagościły w naszym życiu w pełnym niespodzianek roku 2020 – 2021. Oto jak wyglądać będzie nasze jedzenie w przyszłości.
Koniec marnowania żywności
Upcykling żywności to nic innego jak wykorzystywanie wszystkich odpadków kuchennych do produkcji nowych potraw lub np. kosmetyków. Każdego dnia na świecie marnują się tony pożywienia, bo nikt nie miał dobrego pomysłu co z nim zrobić. Tym właśnie zajmują się dziś żywieniowi innowatorzy. Istnieje zatem marka jogurtów White Mustache (czyli Białe Wąsy), która do produkcji swoich jogurtów używa owoców z tzw. nadwyżek, czyli tych, które inaczej zostałyby wyrzucone. Inna firma produkuje Melon Water (Woda Melonowa), także z melonów gorszej jakości. Na rynkach zachodnich jest także mąka produkowana z odpadkowych ziaren (Rise) oraz piwo warzone na bazie nadwyżek chleba (Taste). Amerykańskie firmy wpisujące się w trend upcycling food zrzeszone są w Upcycling Food Association, które promuje tę ideę i poszczególne rozwiązania.
Świeżo i bez mięsa
Według ekspertów na rynku żywieniowym w 2021 roku będziemy jedli coraz mniej mięsa i coraz więcej świeżych warzyw. Pandemia wirusa COVID-19 sprawiła, że coraz więcej osób skłania się ku zdrowej żywności. Na świecie przybywa wegetarian i miłośników kuchni wegańskiej oraz tzw. elastycznych konsumentów mięsa, którzy sięgają po nie raz w tygodniu lub rzadziej i nie traktują wędliny lub kotleta jako obowiązkowego punktu dnia.
Kierują nami zarówno względy ekologiczne, jak i troska o własne zdrowie. Wegetariańskie i wegańskie produkty, do złudzenia przypominające niemal każdy rodzaj mięsa, dostępne są już nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale właściwie każdym supermarkecie. Współczesne alternatywy dla mięsa nie muszą też wymagać czasochłonnych przygotowań czy zaawansowanych kulinarnych umiejętności. Chociaż wiele osób, decydujących się na dietę bezmięsną, preferuje zdrowe jedzenie, każdy ma czasami dni, kiedy na kuchenne zabiegi brakuje czasu lub energii. Na szczęście, z łatwością kupić można już nie tylko tajemniczo brzmiący seitan czy tofu, ale i gotowe mrożonki.
Kreatywne smaki świata
Kuchnia kosmopolityczna to już nie tylko kebab, chińszczyzna i pizza. Coraz popularniejsze stają się restauracje z daniami z całego świata. W większych miastach na wyciągnięcie ręki mamy dania nepalskie, marokańskie, erytrejskie czy tajskie. Zauważyć też można wzrost zainteresowania tzw. kuchnią fusion, która dość swobodnie traktuje inspiracje wzięte z tradycyjnych przepisów. Tego typu restauracje oferują nie tylko smaczne jedzenie, ale i niepowtarzalne doświadczenie. Wśród kreatywnych połączeń możemy znaleźć takie ciekawostki jak sałatka grecka z arbuzem w miejsce pomidorów czy kluski z figami zamiast truskawek. Ten trend to ciekawostka przede wszystkim dla eksperymentatorów i osób lubiących nierutynowe doznania.
Jedzenie na dowóz
Zamiast chodzenia do restauracji coraz częściej wybierać będziemy catering. Przekonaliśmy się, że jedzenie z dostawą jest tak samo dobre, a nawet lepsze niż to, serwowane w niektórych barach czy restauracjach. Na tym założeniu opiera się koncept tzw. kuchni-widma. Są to miejsca, w których zamówić można posiłki z menu wielu znanych restauracji. Kuchnia-widmo nie oferuje obsługi na miejscu, ale za to jest dużo bardziej elastyczna, jeśli chodzi o indywidualne upodobania swoich klientów.
O trendach żywieniowych i innych ciekawostkach związanych z jedzeniem będziemy informować Was na bieżąco na https://e-catering.net/